Justyna Bargielska pierwszym gościem spotkań wokół „Szkoły życia”

jiphio

10 czerwca odbyło się pierwsze spotkanie towarzyszące konkursowi literackiemu „Szkoła życia”. Gościnią Fundacji na rzecz Wielkich Historii była pisarka i laureatka wielu nagród literackich, Justyna Bargielska.

Rozmowa zaczęła się dość nietypowo, bo od chińskiej filozofii, którą ostatnio, w ramach swojej pracy tłumaczki, zajmuje się Bargielska. Od tego punktu dyskusja między nią, a prezesem fundacji, Maciejem Piwowarczukiem, rozgałęziała się na wiele kierunków. 

Pisarka opowiadała o tym czego słucha, co ostatnio ją poruszyło, ale przede wszystkim o „pierwszych razach”, które zapadły jej w pamięć. Ujawniła widzom historię swej pierwszej w życiu (bardzo drobnej) kradzieży i mówiła o przekraczaniu granic i norm społecznych, bez których złamania nie moglibyśmy sobie uświadomić ich znaczenia.

To jest bardzo dziwne, bo dużo życia spędziłam tutaj, w promieniu kilku kilometrów od studia nagraniowego, w którym rozmawiamy – opowiadała Bargielska, opowiadając północno-wschodnich dzielnicach Warszawy, gdzie mieściła się jej własna „Szkoła życia” – Tu się urodziłam, chodziłam do szkoły, pracowałam w sklepie, gdzie marzyłam, by zostać pisarką i wynajęłam pierwsze mieszkanie.

Zapytana przez Piwowarczuka o to, jakie lekcje należy odrobić w okresie dojrzewania, by uniknąć cierpienia w przyszłości, poetka przewrotnie zadała pytanie o to, do kiedy trwa samo dojrzewanie. Gdybym już miała poradzić coś sobie z przeszłości, to pewnie wysyłałabym siebie bardziej do ludzi. Wiem, że to brzmi dość trywialnie, ale kazałabym się sobie wyszaleć. Zrobić jak najwięcej głupich rzeczy, które się robi w młodości – dodała.

Całości rozmowy możecie obejrzeć na naszej stronie FB

Fundacja na rzecz Wielkich Historii
(wcześniej Fundacja Pamięć i Tożsamość)

KRS: 0000321207
NIP: 7010164787
REGON: 141708675
Bank Millenium 77 1160 2202 0000 0001 3113 4106
Prezes Zarządu: Maciej Piwowarczuk

ul. Płowiecka 77
04-501 Warszawa

789 387 581

Wesprzyj nas przekazując 1% podatku.

Pamiętaj o nas wypełniając zeznanie podatkowe. Fundacja na rzecz Wielkich Historii jest Organizacją Pożytku Publicznego, zarejestrowaną pod numerem KRS 0000 321 207.

zapiSZ SIĘ NA NEWSLETTER

Otrzymasz dostęp do przedpremierowych odcinków podcastów, zaproszenia na spotkania autorskie i wydarzenia towarzyszące konkursowi “Szkoła Życia”