“Gry komputerowe mogą być pełnoprawną edukacją” – rozmowa “Szkoły życia” z Przemysławem Marszałem

27 września opublikowaliśmy trzeci podcast z cyklu "Szkoła życia". Tym razem gościem Macieja Piwowarczuka był Przemysław Marszał, współzałożyciel 11 bit studios - jednego z największych w kraju studiów deweloperskich, w którego produkcję grają dziesiątki miliony osób na całym świecie.

Po dwojgu pisarzy – Mikołaju Grynbergu i Justynie Bargielskiej, przyszedł czas na to, aby o najważniejszych życiowych lekcjach i formujących doświadczeniach porozmawiać z kimś, zajmującym się pozornie odmienną działalnością. 

Przemysław Marszał jest współzałożycielem i prezesem zarządu warszawskiego studia deweloperskiego 11 bit studios. Stworzona przez niego firma światowy sukces osiągnęła w 2014 roku, wydając grę “This War of Mine”, w której wcielamy się w cywila, próbującego ochronić życie i oblężonym mieście. Cztery lata później głośno było o kolejnej grze Marszała i spółki “Frostpunk”.

Jak mówił nasz gość Maciejowi Piwowarczukowi, gry komputerowe nie tylko mogą pomagać przyswajać nowe informacje i utrwalać wiedzę, ale robić coś dużo ważniejszego – pozwalać nam lepiej rozumieć problemy społeczne,  stawać się lepszymi ludźmi. 

„Kiedy dostaliśmy nagrodę ministra kultury za grę – staliśmy obok znanych muzyków i pisarzy. To był moment tej drogi, jak kiedyś były postrzegane gry
a czym są teraz i że teraz mogą być edukacją.” – opowiada Marszał – “Ale to jest przede wszystkim zarąbista rozrywka (…) Mam synów i chciałbym, by oni sami byli odbiorcami moich gier. 

Jednak dyskusja toczyła się nie tylko o grach. Bycie prezesem dużej firmy, to również poważny test dojrzałości, umiejętności odnajdywania kompromisu i rozumienia ludzi.

“W relacjach w firmie staram się być symetryczny. To znaczy, że rozumiem potrzeby pracowników i staram się im sprzyjać. Z drugiej strony oczekuje, że oni rozumieli nasze potrzeby.”- mówi.

“Dziś jestem w zupełnie innym miejscu. Najpierw wspólnie zastanawiamy się o czym chcemy mówić, co chcemy powiedzieć, dopiero później coś tworzymy…”

Przemysław opowiada także o przechodzeniu kryzysów zaufania do samego siebie oraz o urazie, jakiego nabawił się do gry na instrumencie, z którego dopiero od niedawna udaje mu się wychodzić. 

Całości rozmowy można wysłuchać TUTAJ.

 

Fundacja na rzecz Wielkich Historii
(wcześniej Fundacja Pamięć i Tożsamość)

KRS: 0000321207
NIP: 7010164787
REGON: 141708675
Bank Millenium 77 1160 2202 0000 0001 3113 4106
Prezes Zarządu: Maciej Piwowarczuk

ul. Płowiecka 77
04-501 Warszawa

789 387 581

Wesprzyj nas przekazując 1% podatku.

Pamiętaj o nas wypełniając zeznanie podatkowe. Fundacja na rzecz Wielkich Historii jest Organizacją Pożytku Publicznego, zarejestrowaną pod numerem KRS 0000 321 207.

zapiSZ SIĘ NA NEWSLETTER

Otrzymasz dostęp do przedpremierowych odcinków podcastów, zaproszenia na spotkania autorskie i wydarzenia towarzyszące konkursowi “Szkoła Życia”