Najciekawsze teksty, które napłynęły na konkurs, dzięki wsparciu mesenasek i mecenasów udało nam się wydać w książce, dostępnej także jako e-book. Możesz kupić swój egzemplarz i tym samym dorzucić się do działalności Fundacji na rzecz Wielkich Historii.
Więcej o książce
o łączy mieszkańca PGR-u, absolwentkę prestiżowego liceum i chuligana z Trójmiasta? Ich teksty znalazły się w antologii prac konkursowych „Szkoła życia. Lekcje z dorastania”.
Autorki i autorzy dzielą się w nich swoim doświadczeniem z dorastania – z perspektywy lat zastanawiają się, co miało decydujący wpływ na ich życie. Piszą o spotkaniach w klasie, na boisku i podwórku, o relacjach z nauczycielkami i nauczycielami, o szukaniu swojego miejsca między rówieśnikami czy radzeniu sobie z ograniczeniami polskiej szkoły.
Opublikowane prace składają się na bogatą mozaikę doświadczeń kilku pokoleń: od lat dzieciństwa przypadającego na lata II wojny światowej przez naukę w tysiąclatkach po pandemię i przymusową izolację.
Teksty są niezwykle cenne, bo do refleksji o szkole wnoszą nowy głos, taki, który na co dzień nie jest słyszany. Tę książkę powinien przeczytać każdy nauczyciel
Prace, które nagrodziliśmy, prezentują cały wachlarz gatunków literackich – opowiadania, eseje, wspomnienia i reportaże. Ich twórcy nie zajmują się pisaniem zawodowo, a jednak teksty są bardzo interesujące literacko, co w trakcie obrad konkursowego jury podkreślał jego przewodniczący Paweł Goźliński, redaktor naczelny wydawnictwa Agora.
Głęboko wierzymy, że każdy ma swoją wielką historię, która może zainspirować innych.
Autorki i autorzy: Ołena Cikuj, Agnieszka Góra-Stępień, Łazarz Kapaon, Jan Czesław Kozakowski, Agata Pavlinec, Patrycja Pelica, Michał Pieróg, Katarzyna Rohda, Aleksandra Siermińska, Arkadiusz Stosur, Marek Szalsza, Iwona Szewczak, Stanisław Wawrzyszkiewicz, Nataniel Wrzeciono [pseudonim], Anna Wysocka, Katarzyna Zdzieborska
Wydawca: Fundacja na rzecz Wielkich Historii
Data premiery: 15 grudnia 2021
Liczba stron: 136
ISBN: 978-83-963376-0-3
Forma: książka i e-book