Najciekawsze teksty, które napłynęły na konkurs, dzięki wsparciu mesenasek i mecenasów udało nam się wydać w książce, dostępnej także jako e-book. Możesz kupić swój egzemplarz i tym samym dorzucić się do działalności Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

Więcej o książce

o łączy mieszkańca PGR-u, absolwentkę prestiżowego liceum i chuligana z Trójmiasta? Ich teksty znalazły się w antologii prac konkursowych „Szkoła życia. Lekcje z dorastania”.

Autorki i autorzy dzielą się w nich swoim doświadczeniem z dorastania – z perspektywy lat zastanawiają się, co miało decydujący wpływ na ich życie. Piszą o spotkaniach w klasie, na boisku i podwórku, o relacjach z nauczycielkami i nauczycielami, o szukaniu swojego miejsca między rówieśnikami czy radzeniu sobie z ograniczeniami polskiej szkoły.

Opublikowane prace składają się na bogatą mozaikę doświadczeń kilku pokoleń: od lat dzieciństwa przypadającego na lata II wojny światowej przez naukę w tysiąclatkach po pandemię i przymusową izolację.

Teksty są niezwykle cenne, bo do refleksji o szkole wnoszą nowy głos, taki, który na co dzień nie jest słyszany. Tę książkę powinien przeczytać każdy nauczyciel

Justyna Suchecka, członkini konkursowego jury, dziennikarka i laureatka Grand Press. Tweet

Prace, które nagrodziliśmy, prezentują cały wachlarz gatunków literackich – opowiadania, eseje, wspomnienia i reportaże. Ich twórcy nie zajmują się pisaniem zawodowo, a jednak teksty są bardzo interesujące literacko, co w trakcie obrad konkursowego jury podkreślał jego przewodniczący Paweł Goźliński, redaktor naczelny wydawnictwa Agora.

Głęboko wierzymy, że każdy ma swoją wielką historię, która może zainspirować innych.

Autorki i autorzy: Ołena Cikuj, Agnieszka Góra-Stępień, Łazarz Kapaon, Jan Czesław Kozakowski, Agata Pavlinec, Patrycja Pelica, Michał Pieróg, Katarzyna Rohda, Aleksandra Siermińska, Arkadiusz Stosur, Marek Szalsza, Iwona Szewczak, Stanisław Wawrzyszkiewicz, Nataniel Wrzeciono [pseudonim], Anna Wysocka, Katarzyna Zdzieborska

Wydawca: Fundacja na rzecz Wielkich Historii
Data premiery: 15 grudnia 2021
Liczba stron: 136
ISBN: 978-83-963376-0-3
Forma: książka i e-book

Fundacja na rzecz Wielkich Historii
(wcześniej Fundacja Pamięć i Tożsamość)

KRS: 0000321207
NIP: 7010164787
REGON: 141708675
Bank Millenium 77 1160 2202 0000 0001 3113 4106
Prezes Zarządu: Maciej Piwowarczuk

ul. Płowiecka 77
04-501 Warszawa

789 387 581

Wesprzyj nas przekazując 1% podatku.

Pamiętaj o nas wypełniając zeznanie podatkowe. Fundacja na rzecz Wielkich Historii jest Organizacją Pożytku Publicznego, zarejestrowaną pod numerem KRS 0000 321 207.

zapiSZ SIĘ NA NEWSLETTER

Otrzymasz dostęp do przedpremierowych odcinków podcastów, zaproszenia na spotkania autorskie i wydarzenia towarzyszące konkursowi “Szkoła Życia”