“Literatura pomogła mi przetrwać” – Anna Przedpełska-Trzeciakowska ps. Grodzka w kolejnym odcinku podcastu “Szkoła życia”

Uczestniczka Powstania Warszawskiego, wybitna tłumaczka literatury anglojęzycznej, która mimo ponad 95 lat, wciąż jest aktywna w życiu społecznym. Piątym gościem podscastu "Szkoła życia" była Anna Przedpełska-Trzeciakowska.

To była prawdziwa lekcja pokory. Rozmówczynią Macieja Piwowarczuka była kobieta, o której można bez wahania powiedzieć, że jest świadkiem epoki, której doświadczenie, mądrość z tego płynąca i umiejętność przekazania jej dalej jest czymś trudnym do przecenienia. 

Anna Przedpełska-Trzeciakowska urodziła się w 1927 roku w Warszawie – pamięta więc dość dobrze okres międzywojenny.  W czasie II wojny światowej działała w podziemiu, wprowadzona w konspirację w trakcie tajnych kompletów. Uczestniczyła jako sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim pod pseudonimem “Grodzka”.

Jej dorastanie przypadało więc najpierw na koszmarne lata okupacji, potem zaś – na wzbierający z roku na rok stalinizm. 

Mówi o tym, jak czasy te ukształtowały w niej i całym pokoleniu specyficzne podejście do zaufania i wagi słów. 

Osoba, która mi zaufała w pewnym sensie powierzała mi swoje życie, taka mogła być cena – mówi Przedpełska-Trzeciakowska- To jest cecha mojego pokolenia, myśmy umiały milczeć. 

Gościni podcastu twierdzi jednak, że miało to jednak i dobre strony – pozwalało docenić znaczenie więzi międzyludzkiej, tworzyć realne głębokie przyjaźnie. 

Możemy posłuchać o tym, jak prywatna pasja może być azylem nawet w najtrudniejszych czasach i ile tym kierunku dała jej szkoła.

Pytania przez Macieja Piwowarczuka o swe szkolne wspomnienia, mówi m.in. o odlocie przy lekturze Horacego i ucieczce w literaturę, która otwiera przed nami zupełnie nowy świat. 

Od Horacego i twórców epoki klasycznej, Przedpełska-Trzeciakowska przeszła ku literaturze anglojęzycznej. To właśnie dzięki niej, tłumaczeniu najwybitniejszych pisarek jak Jane Austen, Charlotte Bronte, czy George Elliot, 


Fundacja na rzecz Wielkich Historii
(wcześniej Fundacja Pamięć i Tożsamość)

KRS: 0000321207
NIP: 7010164787
REGON: 141708675
Bank Millenium 77 1160 2202 0000 0001 3113 4106
Prezes Zarządu: Maciej Piwowarczuk

ul. Płowiecka 77
04-501 Warszawa

789 387 581

Wesprzyj nas przekazując 1% podatku.

Pamiętaj o nas wypełniając zeznanie podatkowe. Fundacja na rzecz Wielkich Historii jest Organizacją Pożytku Publicznego, zarejestrowaną pod numerem KRS 0000 321 207.

zapiSZ SIĘ NA NEWSLETTER

Otrzymasz dostęp do przedpremierowych odcinków podcastów, zaproszenia na spotkania autorskie i wydarzenia towarzyszące konkursowi “Szkoła Życia”