W Szkole Życia rozmawiamy z twórcami, artystami, sportowcami i przedsiębiorcami o tym, co się wydarzyło, co przeżyli i co sprawiło, że dzisiaj są tym, kim są? Jakie lekcje życia mają za sobą? Pytamy o to, gdzie i czego nauczyli, gdy dojrzewali. Co i kto stał za ich sukcesami, jakich musieli doznać porażek, by ostatecznie poznać smak zwycięstwa? Autorska audycja Macieja Piwowarczuka. 

1. Rozmowa z Justyną Bargielską

O defraudacji i doświadczeniu wybaczenia, walce z materią, o tym czego nauczyła ją gra na wiolonczeli i podążanie za dźwiękiem, a także o lekcji pokory jaką dał jej rozwód, a na koniec o dzieleniu się szczęściem – opowiada Justyna Bargielska, pisarka, literatka i poetka w szczerej rozmowie z Maciejem Piwowarczukiem.

Byłam bardzo zła w chodzeniu do szkoły. Ja po prostu nie chodziłam do szkoły. Wychodziłam z domu, ale zawsze mnie jakoś znosiło – przyznaje literatka.

2. Rozmowa z Mikołajem Grynbergiem

Mikołaj Grynberg, pisarz i fotograf, zdradza nam swoje życiowe lekcje. Opowiada o ostatniej, kiedy zrozumiał, że w życiu nie trzeba mieć wielu przyjaciół, wystarczy kilkoro. Mówi o szkole, która zawiodła, dojrzewaniu w latach 80tych, milczących mistrzach, byciu polskim Żydem i potrzebie usłyszenia swojego prawdziwego głosu.

Ta rozmowa nie jest przyjemna i gładka. Ma swój rytm, ale też szczerość i głębię. Mocno zapada w pamięć i ciągle wraca.

– Odnalezienie swojego głosu, mówienie swoim głosem to jest wielka przyjemność – mówił Mikołaj Grynberg w rozmowie z Maciejem Piwowarczukiem.

3.  Rozmowa z Przemysławem Marszałem

W trzecim odcinku cyklu „Szkoła Życia” Maciej rozmawia z Przemkiem Marszałem, prezesem 11 Bit Studios, człowiekiem, który zmienia podejście do gier komputerowych w Polsce i na świecie. Tym razem będzie dużo o nowym spojrzeniu na gry, o tym że mogą uczyć a nawet pomagać się stać bardziej ludźmi. O tym, że każdy ma swoją drogę, która go kształtuje, szacunku do niej
i do siebie. A także o wartościach jakie towarzyszą budowaniu zespołu
i o znaczeniu relacji w życiu i w pracy.

„Kiedy dostaliśmy nagrodę ministra kultury za grę – staliśmy obok znanych muzyków i pisarzy. To był moment tej drogi, jak kiedyś były postrzegane gry
a czym są teraz i że teraz mogą być edukacją.” – tak opowiadał mi o drodze jaką przeszedł tworząc gry. Od pierwszych robionych z kumplami dla zabawy po te, które mogą się stać lekturą szkolną.

Zapraszamy do posłuchania rozmowy!

4.  Rozmowa z Pawłem Goźlińskim

W czwartym odcinku cyklu „Szkoła Życia” Maciej rozmawia z Pawłem Goźlińskim, współtwórcą Instytutu Reportażu i Polskiej Szkoły Reportażu,  redaktorem naczelnym wydawnictwa Agora.

Opowiada o lekcji odwagi, którą dostał od Małgorzaty Szejnert i o czytaniu, które jest stratą czasu (tak!). Zdradził też podstawową, choć niedocenianą receptę na dobry reportaż.

Dzieli się swoimi życiowymi lekcjami, od tej z 13. grudnia 81, kiedy usłyszał słowo „wojna” po te o niezrealizowanych życiowych ścieżkach i deficytach, których nie da się już wykarmić.

Paweł Goźliński jest przewodniczącym konkursu literackiego „Szkoła życia” organizowanego przez naszą Fundację na rzecz Wielkich Historii.

Zapraszamy do posłuchania rozmowy!

Fundacja na rzecz Wielkich Historii
(wcześniej Fundacja Pamięć i Tożsamość)

KRS: 0000321207
NIP: 7010164787
REGON: 141708675
Bank Millenium 77 1160 2202 0000 0001 3113 4106
Prezes Zarządu: Maciej Piwowarczuk

ul. Płowiecka 77
04-501 Warszawa

789 387 581

Wesprzyj nas przekazując 1% podatku.

Pamiętaj o nas wypełniając zeznanie podatkowe. Fundacja na rzecz Wielkich Historii jest Organizacją Pożytku Publicznego, zarejestrowaną pod numerem KRS 0000 321 207.

zapiSZ SIĘ NA NEWSLETTER

Otrzymasz dostęp do przedpremierowych odcinków podcastów, zaproszenia na spotkania autorskie i wydarzenia towarzyszące konkursowi “Szkoła Życia”