Co łączy mieszkańca PGR-u, absolwentkę prestiżowego liceum i chuligana z Trójmiasta? Ich teksty znalazły się w antologii prac konkursowych „Szkoła życia. Lekcje z dorastania”.
Autorki i autorzy dzielą się w nich swoim doświadczeniem z dorastania – z perspektywy lat zastanawiają się, co miało decydujący wpływ na ich życie. Piszą o spotkaniach w klasie, na boisku i podwórku, o relacjach z nauczycielkami i nauczycielami, o szukaniu swojego miejsca między rówieśnikami czy radzeniu sobie z ograniczeniami polskiej szkoły.
Opublikowane prace składają się na bogatą mozaikę doświadczeń kilku pokoleń: od lat dzieciństwa przypadającego na lata II wojny światowej przez naukę w tysiąclatkach po pandemię i przymusową izolację.
Teksty są niezwykle cenne, bo do refleksji o szkole wnoszą nowy głos, taki, który na co dzień nie jest słyszany. Tę książkę powinien przeczytać każdy nauczyciel
Prace, które nagrodziliśmy, prezentują cały wachlarz gatunków literackich – opowiadania, eseje, wspomnienia i reportaże. Ich twórcy nie zajmują się pisaniem zawodowo, a jednak teksty są bardzo interesujące literacko, co w trakcie obrad konkursowego jury podkreślał jego przewodniczący Paweł Goźliński, redaktor naczelny wydawnictwa Agora.
Głęboko wierzymy, że każdy ma swoją wielką historię, która może zainspirować innych.
Jeśli chcesz przeczytać teksty, zdobądź swój egzemplarz książki.